Lions Club Olsztyn

Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Historia

Historia Klubu

Lions Club Olsztyn zaingurował swoją działalność w 1992 r. Od samego początku za cel działania przyjął pomoc dzieciom, która i ukierunkowana jest dwutorowo: z jednej strony - pomoc dzieciom niepełnosprawnym, z drugiej – sierotom społecznym z domów dziecka. Większa część środków (około 60%) przeznaczana jest na pomoc najmłodszym, pokrzywdzonym fizycznie przez los.

W morzu niezliczonych potrzeb Lioni – lekarze zwrócili uwagę na jakże ważny aspekt rehabilitacji dzieci – zarówno pourazowej, jak i tej z gruntu tragicznej, bo związanej z nieuleczalnymi wadami wrodzonymi. Swoje zainteresowanie skierowali na koncepcję budowy pawilonu rehabilitacyjnego przy Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, a gdy obiekt już powstał i wymagał wyposażenia w kosztowny sprzęt, Lioni także zgłosili swoją gotowość.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb, dlatego swoją systematyczną pomoc skierowali do trzech konkretnych placówek, z którymi współpracują efektywnie od początku istnienia Klubu. Nie pozostają jednak obojętni w sytuacjach, gdy ktoś dramatycznie potrzebuje wsparcia.

Lions Club Olsztyn pomaga też Domowi Dziennego Pobytu ARKA – stowarzyszeniu przykościelnemu, przygarniającemu dzieci z patologicznych i rozbitych rodzin. To wsparcie wyrażone jest współfinansowaniem wyposażenia pomieszczeń i dożywiania podopiecznych.

Od kilku lat wspieramy uzdolnione dzieci i młodzież fundując im stypendia pomocne w ich rozwoju i zapewnieniu potrzeb bytowych.

Pawilon rehabilitacyjny, żłobek i przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych, domy dziecka, szkoła, Arka – czy to dużo czy mało? W skali makro – kropla w oceanie potrzeb, w skali mikro – pomoc bezcenna!

Dla realizacji swoich celów staramy się pozyskiwać sponsorów. Robimy to w sposób, który naszym zdaniem jest korzystny dla obu stron – ofiarodawcy i naszych podopiecznych. Co roku organizujemy zasadnicze dwie duże imprezy:  w styczniu bal Lions Clubu (z loterią i licytacją atrakcyjnego przedmiotu) i w maju uroczysty koncert (z licytacją pamiątki ofiarowanej przez wykonawcę), na których sponsorzy mogą zaistnieć poprzez szeroką reklamę.

W 2002 r., z okazji dziesięciolecia istnienia Klubu wydaliśmy pamiątkową monografię.

LC Olsztyn był dwukrotnie organizatorem Konwencji Krajowych Okręgu 121-Polska:

·       w 1995 r. w Olsztynie,

·       w 2008 r. w Rynie

Na obu konwencjach Gubernatorem Okręgu 121 Polska wybrany został prof. dr Wiesław Makarewicz.